top of page

Partizaninis pasipriešinimas Lietuvoje

Partizaninis pasipriešinimas Lietuvoje truko nuo 1944 m. iki 1953 m. Lietuviai tikėjo, kad pasibaigus karui bus atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Apie 60 tūkst. Lietuvos gyventojų pasitraukė į Vokietiją, vildamiesi greitai grįžti. Kiti liko Tėvynėje tikėdamiesi sulaukti laisvės ir išvengti komunistų teroro. Treti ginklavosi ir rengėsi kovai. Į miškus pasitraukė tūkstančiai gerai ginkluotų lietuvių. Dažnai partizanaudavo visi suaugę šeimos vyrai, nes vienam šeimos nariui prisijungus prie laisvės kovotojų, kitiems saugumiečiai jau nebeduodavo ramybės. Žinoma dešimtys pavyzdžių, kai kovose žuvo keturi, penki ar šeši broliai. Partizanais tapo vyrai iš įvairių visuomenės sluoksnių. Kovotojų gretose buvo mokytojų, gimnazistų, karininkų, net kunigų, bet daugiausiai – valstiečių. Laikas nusinešė metus, o su jais ir tų metų istorinius įvykius bei žmonių, buvusių tų istorinių įvykių pagrindiniais dalyviais, biografijas.
Karas po karo: partizaninis judėjimas

Pagal laidą "Amžių šešėliuose" sukurtas filmukas, pasakojantis apie partizanų pasipriešinimą 1944-1953 metais (2006-11-20).

 

Prof. A. Bumblauskas, žurnalistas K. Rimdžius, istorikas B. Kašelionis kalba apie ginkluotos rezistencijos paveldo (bunkerių) išsaugojimo svarbą. Pašnekovai teigia, kad eigu nepagerbsime išlikusių partizanų kovos ir žūties vietų dabar, neįamžinsime jų, šis laikotarpis liks nežinomos ateities kartoms.

Partizaninis karas Lietuvoje (1944-1953 m.)

Dokumentiniame filmuke kalbama apie antrąją sovietinę okupaciją, kuri Lietuvos rezistencines organizacijas užklupo jai nepasirengusias: vieni vadovai buvo suimti ir nužudyti gestapo, kiti, bijodami sovietinio teroro, pasitraukė į Vakarus. Todėl pradiniame etape antisovietinis pasipriešinimas vyko gana gaivališkai.  Jau 1944 m. vasarą ginkluoti ir neginkluoti lietuviai patraukė į miškus...

Lietuvos laisvės kovos

 

 

Pristatyme pasakojama apie organizacijos "Lietuvos Laisvės kovos sąjūdis" įkūrimą 1949 metais, Lietuvoje suformuotas 9 apygardas, jų vadus ir veiklą 1949-1953 metais.

bottom of page